Raport kolekcjonerski 2021/2022

2021 był rokiem dynamicznego rozwoju różnorodnych kolekcjonerskich rynków, rokiem Beksińskiego i Malczewskiego, wreszcie – rokiem dwucyfrowych wzrostów, a nawet wielomilionowych rekordów.

Inwestycje w sztukę, ale również inne obiekty antykwaryczne, w znaczącym stopniu nie wymagały wychodzenia z domu, a udział transakcji online zwiększył się w każdej z analizowanych kategorii. Oprócz tradycyjnych segmentów, jak dzieła malarskie czy numizmaty, na rynku aukcyjnym zagościły nowe tematyczne obszary – w 2021 r. kolekcjonerzy licytować mogli m.in. również inwestycyjne alkohole, a 1 grudnia poprzez OneBid przeprowadzono pierwszą w Polsce hybrydową aukcję NFT – Jarogniew Muszyński, właściciel OneBid.

Od dzieł sztuki przez antykwaryczne książki aż po zabytki techniki – obrót wszystkimi obiektami kolekcjonerskimi wyniósł w 2021 r. 274,7 mln zł, co oznacza roczny wzrost rzędu 67 proc. i aż 115 proc. względem poziomu z 2019 r. Łącznie na platformie OneBid wylicytowano blisko 130 tys. przedmiotów – o ponad 50 tys. więcej niż w poprzednim roku (wzrost o 71 proc.).

Na aukcjach dzieł sztuki w 2021 r. właścicieli zmieniło 1,6 razy więcej obiektów, niż w 2020 r. Obrót malarstwem wszystkich okresów zwiększył się o 89 proc. oraz o 157 proc. względem wyników z 2019 r. Wylicytowano niemal 15 tys. płócien o łącznej wartości ponad 170 mln zł. Sprzedano o 59 proc. obrazów więcej, niż w poprzednim roku, a ponad połowa (55 proc.) z tych obiektów wylicytowana została online, co wskazuje na znaczący wzrost udziału transakcji zawartych w drodze internetowych aukcji (15 p. proc. r/r). Najcenniejszym dziełem, którego nabywca zwyciężył licytację na platformie OneBid, był “Szał” (szkic malarski) Władysława Podkowińskiego, sprzedany w październiku 2021 r. za kwotę blisko 2,2 mln zł.

Obrót na wszystkich rynkach kolekcjonerskich 2021

Udział transakcji online na rynku malarstwa

Malarstwo dawne

W 2021 r. dzieło dawnego malarstwa kosztowało średnio 30 416 zł, co stanowi poziom o 7 proc. wyższy niż w poprzednim roku. Według danych OneBid, w mijającym roku wylicytowano w tym segmencie o ponad połowę obiektów więcej, a aukcyjny obrót zwiększył się znacząco – o 66 proc. ad/ Maroko wczasy

Aż 14 z wylicytowanych obrazów sprzedano za siedmiocyfrową kwotę, z czego dwa przekroczyły wartość 5 mln zł. Pięć pozycji z tego milionowego zestawienia to dzieła Jacka Malczewskiego – jego autorstwa jest również rekordowo wylicytowana “Prządka” z 1922 r., sprzedana w marcu 2021 r. za 6 720 000 zł w domu aukcyjnym Agra-Art. Jak w każdym analizowanym segmencie, na rynku sztuki dawnej zwiększył się również udział transakcji online – w 2020 r. zwycięzcy internetowych licytacji odpowiadali za jedną czwartą ilości sprzedaży, natomiast w 2021 r. odsetek zwiększył się do 44 proc.

Rekord na rynku sztuki dawnej w 2021

Tabela notowań na rynku sztuki dawnej w 2021

Malarstwo współczesne

Mimo że na rynku sztuki dawnej padło aż kilkanaście notowań powyżej 1 mln zł, to właśnie segment malarstwa powojennego rozwinął się w 2021 r. najmocniej, prezentując bardzo wyraźny trend: upodobanie do fantastyki, surrealnych wizji, magicznego realizmu.

Według danych OneBid, obrót na aukcjach współczesnego malarstwa wyniósł w 2021 r. blisko 94 mln zł, co oznacza wzrost aż o 114 proc. Wylicytowano o 65 proc. więcej obiektów niż w 2020 r., a ponad połowę (54 proc.) w wyniku aukcji online. Jeszcze w roku poprzednim udział transakcji internetowych na rynku powojennego malarstwa wynosił 38 proc., zwiększył się wobec tego o 16 p. proc.

Również dzieło wylicytowane rekordowo – płótno “KR” autorstwa Zdzisława Beksińskiego – nabyte zostało przez zwycięzcę licytacji online. Obraz prezentowany latem na monograficznej wystawie Agry-Art sprzedany został za kwotę ponad 1,6 mln zł. Średnia cena współczesnego malarstwa wzrosła natomiast w 2021 r. o 30 proc. i wyniosła 10 233 zł. Na dziesięć najwyżej wylicytowanych dzieł powojennych w tym roku, aż siedem opuściło pracownię Zdzisława Beksińskiego.

– Nigdy wcześniej nazwisko Beksińskiego nie gromadziło tak licznej publiczności. Każde kolejne dzieło, jakie pojawia się w naszej galerii, przyciąga nie tylko zainteresowanych zakupem kolekcjonerów czy inwestorów, ale też liczne grono fanów artysty. Jednak trzeba tu podkreślić, że wartość malarstwa Beksińskiego leży nie tylko w znakomicie namalowanym cyberpunkowym pejzażu. Jest piękną metaforą, którą można odczytywać jako postreligijne sacrum, refleksję nad naturą dobra i zła – dr Monika Bryl, Agra-Art.

Rekordowa sprzedaż na rynku sztuki współczesnej w 2021

Tabela notowań na rynku sztuki współczesnej w 2021

Sztuka młoda…

Obrót na aukcjach sztuki młodej przekroczył w 2021 r. próg 4 mln zł – według danych OneBid, wzrósł więc o 57 proc., a ponad dwie trzecie transakcji zawarto w wyniku internetowych licytacji. Względem 2020 r., sprzedanych zostało w tym segmencie niemal 50 proc. więcej obiektów, przy czym większość licytowano od poziomu poniżej 1 tys. zł.

Rekordowo sprzedane “Alpy Tolkiena” Pauliny Zalewskiej kosztowały kolekcjonera 23 600 zł, mimo że trafiły na aukcję z ceną wywoławczą 700 zł. Chociaż w kategorii sztuki młodej wypada aż 21 proc. transakcji na rynku malarstwa, odpowiadały one w 2021 r. za zaledwie 2 proc. obrotu. Średni poziom cen sztuki młodej jednak rośnie – w mijającym roku przeciętna wartość dzieła wyniosła 1300 zł, co wskazuje na 6-procentowy wzrost względem poprzedniego roku, 15-procentowy względem 2019 oraz aż 34 proc. zwyżki wobec poziomu z roku 2018.

… i sztuka najnowsza

Najcenniejszym dziełem powstałym w 2021 r. okazała się natomiast praca “Złotoujście” autorstwa malarza Jacka Yerki. Ze względu na ugruntowaną pozycję na rynku kolekcjonerskim, twórczość Yerki klasyfikowana powinna być jako sztuka najnowsza – segment tzw. sztuki młodej obejmuje zwyczajowo dzieła autorów budujących dopiero rozpoznawalność w aukcyjnym obiegu. Z uwagi na podejmowaną tematykę, malarstwo Jacka Yerki wpisuje się w popularną w 2021 r. stylistykę magicznego realizmu – obrazów przywodzących na myśl senne pejzaże, widoki niespotykane, surrealizm.

czytaj całość na : onebid.pl

TAGI
Aukcje Młodej Sztuki, Aukcja Młodej Sztuki ,Sprzedaż obrazów online, Obrazy na sprzedaż online, Obrazy sprzedaż, Obrazy sprzedaż online, Sprzedaż obrazów, Młoda Sztuka, Młoda Sztuka malarstwo, Młoda Sztuka obrazy, Młoda Sztuka polska, Młoda Sztuka online, Młoda Sztuka aukcje, Młoda Sztuka sprzedaż, Młoda Sztuka współczesna, Sztuka Młoda, Sztuka Młoda Aukcja, Sztuka Młoda Aukcje, Młoda Sztuka online, Sztuka Młoda obrazy

Raport kolekcjonerski 2021/2022
Przewiń na górę