Sztuka kupowania sztuki. Domy aukcyjne

Sztuka uchodzi bowiem za towar szczególny, ekskluzywny, trudny do oceny i wyceny. Progi domów aukcyjnych czy galerii nierzadko wydają się bramą do tajemnego świata, której nie da się sforsować bez grubego portfela i przeczytanych setek pozycji z zakresu historii sztuki albo przynajmniej bez pomocy doradcy. Kupowanie sztuki w gruncie rzeczy nie jest takie trudne. Podpowiadamy, gdzie, jak, co i za ile kupować. Wędrówkę po rynku sztuki zaczynamy od domów aukcyjnych.

Na pytanie, dlaczego kupować sztukę w domach aukcyjnych, odpowiedź jest prosta. Gwarantują one najbardziej zróżnicowaną i najstaranniej dobraną ofertę oraz największe bezpieczeństwo transakcji.

W domach aukcyjnych sprzedawane są najlepsze dzieła sztuki. Tu sztab ekspertów pracuje nad tym, żebyśmy dokładnie wiedzieli, co kupujemy i mieli pewność, że jest to przedmiot autentyczny.

Dochodzi tu także do spektakularnych sprzedaży. Bo w przeciwieństwie do innych form handlu, zainteresowani kupnem konkretnego obiektu muszą o niego zawalczyć, a to niejednokrotnie sprawia, że uzyskana kwota znacznie przewyższa oczekiwania. Wygrywa oczywiście ten, kto da więcej.

Co ciekawe, tę emocjonującą formę sprzedaży dzieł sztuki wymyślili Skandynawowie, a dokładnie Szwedzi. Można by zażartować, że gorąca temperatura licytacji miała być może za zadanie rozgrzać w tym nierozpieszczającym surowym klimacie.

W Polsce rynek sztuki zaczął się rozwijać dopiero po 1989 roku. Przez wcześniejsze niemal pół wieku handel w tym zakresie odbywał się za pośrednictwem państwowego przedsiębiorstwa Desa. Jednak przez te 25 lat kilka firm zdołało zdobyć zaufanie klientów i wysoką pozycję.

Ostatnio pojawiło się kilka nowych podmiotów, będących swoistymi hybrydami domu aukcyjnego i galerii, oferujących prace młodych artystów, pozyskiwane bezpośrednio z ich pracowni. Jednak trzeba zaznaczyć, że z założenia domy aukcyjne zajmują się wtórnym obrotem dziełami sztuki.

przeczytaj cały artykuł na: czasnawnetrze.pl

TAGI
Aukcje Młodej Sztuki, Aukcja Młodej Sztuki ,Sprzedaż obrazów online, Obrazy na sprzedaż online, Obrazy sprzedaż, Obrazy sprzedaż online, Sprzedaż obrazów, Młoda Sztuka, Młoda Sztuka malarstwo, Młoda Sztuka obrazy, Młoda Sztuka polska, Młoda Sztuka online, Młoda Sztuka aukcje, Młoda Sztuka sprzedaż, Młoda Sztuka współczesna, Sztuka Młoda, Sztuka Młoda Aukcja, Sztuka Młoda Aukcje, Młoda Sztuka online, Sztuka Młoda obrazy

Sztuka kupowania sztuki. Domy aukcyjne
Przewiń na górę