PORADNIK KOLEKCJONERA: 10 zasad inwestowania w młodą sztukę

sprzdaz-obrazow

Oto 10 zasad inwestowania w młodą sztukę, które przydadzą się zarówno tym, którzy poszukują sposobu na ulokowanie gotówki, jak i pasjonatów chcących posiadać jedno z upatrzonych w galerii sztuki dzieł:

Kupuj sztukę, która Ci się podoba
To pierwsza najważniejsza zasada inwestowania w sztukę. Jeśli nie zajmujesz się profesjonalnie kolekcjonowaniem dzieł sztuki (a zakładamy, że nie, skoro czytasz ten przewodnik), warto przede wszystkim kierować się własnym gustem podpartym nie tylko wiedzą o tym, co obecnie się sprzedaje, ale również o tym, co prezentowane jest w uznanych muzeach sztuki współczesnej, galeriach i na targach sztuki.
Ponieważ „potencjał inwestycyjny” jest w przypadku młodych artystów nieprzewidywalny, główną motywacją do kupna ich prac powinno być to, że czujesz osobisty związek z ich dziełem. Czy przemawia ono do Ciebie na poziomie emocjonalnym? Czy pasuje do Ciebie i będzie dobrym towarzyszem codzienności?

Idealnie byłoby znlaeźć złoty środek pomiędzy tym, na co zwyczajnie lubimy patrzeć, a tym, co aktualnie jest “modne”. Pamiętajmy bowiem, że trendy i mody przemijają – jeśli zaś wyrobimy sobie odpowiednie oko do tego, co wartościowe, możemy być pewni, że nie pomylimy się w naszych wyborach.

Zadaj sobie pytanie o to, co konkretnie podoba się Tobie w upatrzonym już dziele: czy jest oryginalne, czy prezentuje świeże podejście? A może jest tradycyjne, ale urzeka kolorystyką lub zastosowaną formą? Zawsze warto szukać w sztuce tego, co wyjątkowe i niepowtarzalne, co decyduje o jej ponadczasowej wartości.

…i która pasuje do Twojego domu
Wybieranie prac artystycznych pod względem stylu: kolorów, form, również jest wysoce usprawiedliwione. W końcu musi się znaleźć w naszym domu miejsce, w którym dana praca zawiśnie i będzie cieszyć nasze zmysły. Można wybrać pracę najpierw, a potem zorganizować jej odpowiednie otoczenie, ale jeśli akurat urządzamy salon i myślimy o tym, aby zamiast reprodukcji powiesić na ścianie oryginalny obraz olejny, plakat z limitowanej edycji, grafikę lub fotografię, wówczas można rozważyć zainwestowanie w pracę wschodzącego artysty. Nie trzeba przy tym zapełniać od razu całej ściany – zrób miejsce na kilka prac i dobieraj kolejne wtedy, kiedy coś skradnie Twoje serce. Taki sposób budowania kolekcji, ale też własnej świadomości młodej sztuki daje ogromną satysfakcję i poczucie misji. Wspierasz młodych artystów, poznajesz ich, a przy okazji poszerzasz horyzonty i zyskujesz coś, co pozostanie w Twojej rodzinie na długie lata lub zostanie z zyskiem sprzedane.

Zostań bywalcem pokazów dyplomowych
Wiedzę o młodych artystach najlepiej czerpać z corocznych pokazów dyplomowych organizowanych na akademiach sztuki. To tutaj pokazywane są wyróżnione prace tych młodych ludzi, którzy zdaniem ekspertów dobrze rokują na przyszłość. Na takie pokazy chodzą zazwyczaj nie tylko studenci i ludzie amatorsko zainteresowani sztuką, ale pojawiają się na nich również właściciele galerii i osoby decyzyjne, odpowiedzialne za budowanie kolekcji sztuki współczesnej w dużych instytucjach.
Warto przeglądnąć wówczas katalog, poczytać o artystach, dowiedzieć się więcej o tworzonej przez nich sztuce, ale też o ich motywacjach i inspiracjach. Czasami proste dzieło może nas bowiem urzec ciekawym przekazem, poruszającą historią powstania lub po prostu osobowością twórcy. Pokazy dyplomowe to poza tym dobra okazja do poznania ludzi świata sztuki: samych artystów, galerzystów, kuratorów, etc.
Co prawda nie polecamy kupować prac bezpośrednio po takich pokazach – warto najpierw wytypować artystów, którzy nas zainteresowali i z uwagą śledzić ich poczynania w kolejnych miesiącach po ukończeniu studiów.

Odwiedzaj galerie sztuki (również online)
Obecnie sztukę można kupić nie tylko w galerii sztuki czy bezpośrednio od artysty. Można również robić zakupy online, na aukcjach i w showroomach, gdzie malarstwo i grafika użytkowa prezentowane są obok dobrego designu. Niezależnie od tego, czy osobiście masz do czynienia z artystą, czy kupujesz przez agenta, mądre kupowanie oznacza znajomość artysty: wystaw, jakie do tej pory zrobił (zbiorowych i indywidualnych), prac, które wystawił na aukcjach, a także kierunków, w jakich rozwija on swoją twórczość.

przeczytaj cały artykuł na: rynekisztuka.pl

TAGI
Aukcje Młodej Sztuki, Aukcja Młodej Sztuki ,Sprzedaż obrazów online, Obrazy na sprzedaż online, Obrazy sprzedaż, Obrazy sprzedaż online, Sprzedaż obrazów, Młoda Sztuka, Młoda Sztuka malarstwo, Młoda Sztuka obrazy, Młoda Sztuka polska, Młoda Sztuka online, Młoda Sztuka aukcje, Młoda Sztuka sprzedaż, Młoda Sztuka współczesna, Sztuka Młoda, Sztuka Młoda Aukcja, Sztuka Młoda Aukcje, Młoda Sztuka online, Sztuka Młoda obrazy

PORADNIK KOLEKCJONERA: 10 zasad inwestowania w młodą sztukę
Przewiń na górę