Rekordowe ceny w segmencie sztuki współczesnej

Aukcje Sztuki

Ceny za dzieła sztuki współczesnej na aukcjach w Polsce przewyższają już ceny obrazów takich gigantów jak Jan Matejko. Jak wynika z „Raportu Artinfo.pl 2021. Rynek sztuki w Polsce”, w zeszłym roku mieliśmy w tym segmencie łącznie 302 transakcje powyżej 100 tys. zł, a w przypadku 14 z nich wartość przekraczała milion złotych

Plama neonowej zieleni otoczona różnokolorowymi pierścieniami. Olej na płótnie. „M22” to jedna z trzech rozet stworzonych przez Wojciecha Fangora. W 2020 r. był to najdrożej sprzedany obraz na rynku aukcyjnym sztuki współczesnej. Wraz z opłatą aukcyjną jego nabywca zapłacił 7,3 mln zł. Znamienne, najdroższą pracą Jana Matejki, która poszła pod młotek w tym samym roku, był „Portret prof. dra Karola Gilewskiego”. Cena z opłatą aukcyjną wyniosła 6,9 mln zł. To zestawienie dobrze pokazuje jeden z najważniejszych trendów na polskim rynku sztuki ostatnich lat – nadzwyczajne tempo wzrostu cen prac artystów współczesnych. Podczas aukcji, na której wylicytowano pracę Fangora, zanotowano wynik o niemal 4 mln zł lepszy od wyniku najlepszej aukcji z 2019 r. Ale nawet ostatnia aukcja z pierwszej dziesiątki miała obrót o ok. 5,8 mln zł lepszy w porównaniu do numeru dziesiątego sprzed dwóch lat.

Artyści w sztuce współczesnej

Według „Raportu Artinfo.pl 2021. Rynek sztuki w Polsce”, w segmencie sztuki współczesnej w zeszłym roku mieliśmy 302 transakcje powyżej 100 tys. zł, a w przypadku 14 z nich wartość przekraczała milion złotych. „Rynek sztuki współczesnej skorzystał na przyroście liczby aukcji spowodowanym pandemią koronawirusa oraz na przeniesieniu większości aukcji do internetu” – czytamy w raporcie.

Oczywiście „sztuka współczesna” bywa różnie interpretowana. Nie ma jednolitej definicji. Artinfo.pl wyodrębnia kilka segmentów rynku sztuki współczesnej. Najważniejszy z nich to tzw. klasycy sztuki XX w. – to artyści urodzeni w okresie od początku wieku do lat 30. Zwykle debiutowali tuż po wojnie. Oprócz Fangora to m.in. Teresa Pągowska, Jan Tarasin i Stanisław Fijałkowski. Za granicą ich dzieła określane są często jako „sztuka powojenna”. Druga grupa to artyści urodzeni w latach 40. i 50. To m.in. Tomasz Tatarczyk, Jan Dobkowski, Edward Dwurnik i Rafał Olbiński. Wielu przedstawicieli tej grupy piastuje obecnie stanowiska rektorów i profesorów uczelni artystycznych. Grupa ta wykreowała m.in. rodzime odmiany nurtu sztuki pop i malarstwa Nowej Figuracji. Trzecia grupa to artyści, którzy debiutowali już po upadku PRL-u, w wielu przypadkach powiązani z warszawską Galerią Raster. Część z nich osiągnęła sukces międzynarodowy, która umożliwiła transformacja. To m.in. Wilhelm Sasnal, Rafał Bujnowski i Paulina Ołowska. I wreszcie – sztuka najnowsza, która stanowi aż jedną trzecią rynku. Chodzi tu o artystów, którzy debiutowali w ostatnich latach. Ponieważ ich znaczenie rośnie, obecnie coraz częściej zalicza się ich już do sztuki współczesnej, tak jak w raporcie Artinfo.pl.

czytaj cały artykuł na : www.forbes.pl

TAGI
Aukcje Młodej Sztuki, Aukcja Młodej Sztuki ,Sprzedaż obrazów online, Obrazy na sprzedaż online, Obrazy sprzedaż, Obrazy sprzedaż online, Sprzedaż obrazów, Młoda Sztuka, Młoda Sztuka malarstwo, Młoda Sztuka obrazy, Młoda Sztuka polska, Młoda Sztuka online, Młoda Sztuka aukcje, Młoda Sztuka sprzedaż, Młoda Sztuka współczesna, Sztuka Młoda, Sztuka Młoda Aukcja, Sztuka Młoda Aukcje, Młoda Sztuka online, Sztuka Młoda obrazy

Rekordowe ceny w segmencie sztuki współczesnej
Przewiń na górę